Ezren tüntettek a felsőoktatási reform ellen Debrecenben
Ezernél többen tüntettek az új felsőoktatási koncepció - a forráskivonás, továbbá a hallgatói jogok és az intézményi autonómia csorbítása ellen Debrecenben.
Ezernél többen tüntettek az új felsőoktatási koncepció - a forráskivonás, továbbá a hallgatói jogok és az intézményi autonómia csorbítása ellen Debrecenben.
A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) szerint az új felsőoktatási törvény szeptemberi koncepciója a testület szerepének, súlyának és autonómiájának drasztikus csökkentését, függetlenségének felszámolását tartalmazza.
Nem változtat már az új felsőoktatási törvény koncepcióján az oktatási kormányzat – a hvg.hu információi szerint egyebek mellett ez derült ki a Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár és a felsőoktatás képviselői között kedd délután lezajlott találkozón. A közfelháborodást keltő felvételi keretszámokról szó sem esett.
Elkészült a felsőoktatási törvény koncepciója, amelynek alapján a jelenlegi 29 intézményből valószínűleg 26 maradna meg, az államilag finanszírozott képzésben részt vevőkkel pedig szerződést kötnének, hogy meghatározott ideig Magyarországon kell dolgozniuk. Több intézmény rektora is azt mondja: az integráció önmagában nem átalakítás, és kérdéses az intézmények átsorolása is. A koncepció szerint ugyanis a jövőben csak tudományegyetemek és főiskolák lennének.
A törvény szövegezése zajlik, a szükséges egyeztetések után ismét a kormány elé kerül a javaslat, és ezután nyújtják be az Országgyűlésnek.
Az új felsőoktatási törvény koncepciója csökkentené az államilag támogatott egyetemi-főiskolai férőhelyek számát. A Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint árthat az ország versenyképességének, ha emiatt a lépés miatt csökken a hallgatói létszám.
Növekvő munkanélküliséget, a fiatalok további elvándorlását és súlyosbodó szakemberhiányt jósol Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszter a hvg.hu birtokába került felsőoktatási törvénytervezet legfrissebb koncepciójában arra az esetre, ha mindaz megvalósul, amit egyébként a saját tárcája akar. De cserébe legalább a "nemzeti középosztály színre lép" – állítja a miniszter.
A Fidesz és a KDNP parlamenti képviselőcsoportjának oktatási munkacsoportja szerint olyan új felsőoktatási törvénytervezetet kell készíteni, amely az MTA elnökének alternatív javaslatán alapul.